27th January 2013 - The 2013 Marina Hindmarsh Island Milang - Goolwa Freshwater Classic Yacht Race

It was a majestic sight for the dozens of spectator boats lining the river between Clayton and Goolwa as a large fleet of boats raced their way along the channel to the finish line in the 2013 The Marina Hindmarsh Island Milang Goolwa Freshwater Classic.

A fleet of 211 yachts from around Australia lined up for the start of The Marina Hindmarsh Island Milang Goolwa Freshwater Classic on Sunday the 27th of January. 

The course took entrants across Lake Alexandrina, around Point Sturt, along the River Murray and under the Hindmarsh Island Bridge to the finish line in front of the Goolwa Regatta Yacht Club. 

Winds were drifting in from the North at the start before turning East Sou’ East at around 5 knots, making for a slow motion start and heralding a long race.  The fleet headed straight to the buoy off Point Sturt, keeping as high as they could so as to lay the buoy in one tack.  

As the main fleet approached Point Sturt, conditions lightened even further, leaving many yachts struggling to keep their boats pointed at the turning buoy. It was here that the boats that sailed high had an advantage as they were able to drift down onto the mark rather than having to work up to it. 

A number of boats simply drifted forlornly on mill pond waters as they waited for the sea breeze to come in.  It was so light that crew on some boats took the opportunity to have a quick swim as they attempted to stay cool in the warm and still conditions.

Those who had made it around the Point Sturt had the advantage of what little wind there was being on the beam as they awaited the predicted change.  By 1pm the change was in and yachts were soon enjoying a perfect 10 to 15 knots from the South.

The race formally concluded back at the Goolwa Regatta Yacht Club, where the Official Presentations took place. Brendan Murray, Commodore of the GRYC, in welcoming competitors and guests noted: “No other freshwater yacht race brings competitors and spectators together the way this classic yacht race does.  I want to thank the hardworking team of volunteers who have made this event such a success.”

The “Cock of the Lake” trophy, for the fastest elapsed time in any division went to Wild Turkey a Stingray Mark II, skippered by Brett Lienert. 

The Crowhurst trophy, awarded to the first Divison 2 boat to round the buoy at Point Sturt , was taken out by BOHICA, skippered by Todd Bartlett.  In accepting the Crowhurst Trophy Todd, in his typically modest fashion, thanked his crew, organisers and the other racers.

The Blue Darling Perpetual Cup for the fastest time for a trailerable yacht went to:

It was a majestic sight for the dozens of spectator boats lining the river between Clayton and Goolwa as a large fleet of boats raced their way along the channel to the finish line in the 2013 The Marina Hindmarsh Island Milang Goolwa Freshwater Classic.

A fleet of 211 yachts from around Australia lined up for the start of The Marina Hindmarsh Island Milang Goolwa Freshwater Classic on Sunday the 27th of January. 

The course took entrants across Lake Alexandrina, around Point Sturt, along the River Murray and under the Hindmarsh Island Bridge to the finish line in front of the Goolwa Regatta Yacht Club. 

Winds were drifting in from the North at the start before turning East Sou’ East at around 5 knots, making for a slow motion start and heralding a long race.  The fleet headed straight to the buoy off Point Sturt, keeping as high as they could so as to lay the buoy in one tack.  

As the main fleet approached Point Sturt, conditions lightened even further, leaving many yachts struggling to keep their boats pointed at the turning buoy. It was here that the boats that sailed high had an advantage as they were able to drift down onto the mark rather than having to work up to it. 

A number of boats simply drifted forlornly on mill pond waters as they waited for the sea breeze to come in.  It was so light that crew on some boats took the opportunity to have a quick swim as they attempted to stay cool in the warm and still conditions.

Those who had made it around the Point Sturt had the advantage of what little wind there was being on the beam as they awaited the predicted change.  By 1pm the change was in and yachts were soon enjoying a perfect 10 to 15 knots from the South.

The race formally concluded back at the Goolwa Regatta Yacht Club, where the Official Presentations took place. Brendan Murray, Commodore of the GRYC, in welcoming competitors and guests noted: “No other freshwater yacht race brings competitors and spectators together the way this classic yacht race does.  I want to thank the hardworking team of volunteers who have made this event such a success.”

The “Cock of the Lake” trophy, for the fastest elapsed time in any division went to Wild Turkey a Stingray Mark II, skippered by Brett Lienert. 

The Crowhurst trophy, awarded to the first Divison 2 boat to round the buoy at Point Sturt , was taken out by BOHICA, skippered by Todd Bartlett.  In accepting the Crowhurst Trophy Todd, in his typically modest fashion, thanked his crew, organisers and the other racers.

The Blue Darling Perpetual Cup for the fastest time for a trailerable yacht went to:

Division  2  BOHICA  - Todd Bartlett

Division  3  Cat-el - Peter White

Division  4  Sultans of Spank - David Hogg

Division  5  Farr Aweigh - Bill Offler

The W.R.Appleby Perpetual Cup for the first boat to finish on corrected time in Division 1, Vintage River Boats, went to Iole, owned and skippered by Fraser Buchan who  praised the event in his acceptance speech:  “I want to thank the Flag Officers of both the Goolwa Regatta Yacht Club and the Milang Regatta Club and everyone in both ports for a great race – there’s nothing like it.”

Meanwhile, the Patrons Trophy for the fastest elapsed time of an unplaced yacht went to the recently launched Nimue  helmed by Michael Jolly.

The A.B.Kinnear Perpetual Trophy for the first yachts on corrected time in Divisions 2 and 3 was presented to Bright’un, a Restricted 21 skippered by Mike Shirmer from Division 2 Fast Racing and Neopthyte, a Sonata 6.3 skippered by Derek Morrison from Division 3 Racing.

The winds were just weren’t strong enough to allow any boat to beat the current race record for a boat in Division 2 and the Out of the Blue Perpetual Trophy remained in the trophy cabinet.

In a long held tradition, the Keith Veenstra Memorial Trophy for the first Restricted 21 to cross the finishing line was awarded to Bright’un.  In accepting the trophy, Mike Shirmer who owns and skippers Bright’un paid his respects to the Veenstra family and thanked them for their ongoing support to the Goolwa yachting and boating community. 

In the cruising fleet, it was Dirty Sanchez skippered by Amos Zadow from the Fast Cruising Division 4 and Sophie skippered by Nick Steyn from Cruising Division 5 that were awarded the Commodore’s Trophy for the first yachts on corrected time. 

Commodore Murray, in presenting the trophy praised the cruising fleet which had more entrants than any other fleet on the water. 

He said “it goes to show that cruisers can and do race and that there are plenty of boats out there enjoying our fabulous lower lakes and river”.

Division 1

Line Honours: Nimue (Michael Jolly)

On Corrected: Iole (Fraser Buchan) Mambo Queen (Graeme Foristal) Beth (Randal Cooper)

Division 2      

Line Honours BOHICA (Todd Bartlett)   

On Corrected: Bright'un (Mike Schirmer) Kryptonite (John McLeod) Chestnut Teal (Richard Haselgrove)

Division 3      

Line Honours: Cat-el (Peter White)

On Corrected: Neopthyte (Derek Morrison) Cat-el (Peter White) Guinevere (Matthew Francis)

Division 4      

Line Honours: Sultans of Spank (David Hogg)      

On Corrected: Dirty Sanchez (Amos Zadow) Why (WarrenCarey) Gecko (Barrie Evans)

Division 5      

Line Honours: Farr Aweigh (Bill Offler)

On Corrected: Sophie (Nick Steyn) Sandpiper (Ben Taylor) Flying Sorcerer (Leigh Edwards)

Division 6      

Line Honours:  SKNOT (Craig Unthank)

On Corrected: Sknot (Craig Unthank) Bananas (David Campbell) Su Mare (David Eldridge)

Division 7      

Line Honours: Ella Bache 18ft (Greg Paterson)

On Corrected: Over Easy (Craig McPhee) Petty Thief (Wayne Sampson) Mexican Wave (Don Richardson)

Division 8      

Line Honours: Wild Turkey (Brett Lienert)    

On Corrected: Sonic (Brett Pearsons) Wild Turkey (Brett Lienert) Crash N Burn (Todd Lienert)